İletişim : 0541 159 04 59 - 0216 594 10 90

obsesifObsesyonlar kişinin kontrol edemediği istem dışı biçimde tekrarlanan kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen inatçı düşünce, dürtü veya görüntülerdir. Kompulsiyonlar; obsesyonların kişide yarattığı kaygıya bağlı olarak gelişen belirli bir davranışı üst üste yapmak veya belli katı kuralları uygulamaya yönelik tekrarlayıcı (tekrar tekrar el yıkamak, kapı, kilit, ocak kontrolü) davranışlardır.

Kompulsiyonlar obsesyonların verdiği rahatsızlığı ortadan kaldırmak amacıyla yapılır. En sık karşılaşılan takıntılar temizlik takıntıları, dini takıntılar, saldırganlık ve cinsellikle ilgili takıntılardır.

Obsesif Kompulsif Bozuklukta ilaç tedavisi ile birlikte terapi de oldukça önemli bir yere sahiptir. Terapide Bilişsel Davranışçı Terapi oldukça önemli bir yere sahiptir. “Maruz Bırakma (Üstüne Gitme) yöntemiyle kişinin kaçınmaya çalıştığı kaygı yaratan durum veya nesne ile belirli bir program çerçevesinde karşı karşıya getirilmesidir. Bununla birlikte durumu algılayışının değerlendirilmesi ve yeniden yapılandırılması da sürecin bir parçasıdır.

Profesyonel Destek Al

Obsesif Kompulsif Bozukluk konusunda profesyonel destek almak ve ücretlerimizi öğrenmek için formu doldurun...

    Adınız, Soyadınız

    E-Mail Adresiniz

    Telefonunuz

    Mesajınız